Odhaduje se, že prevalence onemocnění keratokonus se pohybuje v rozpětí 50–600 na 100 000 lidí, čímž se stává nejběžnějším typem rozšíření rohovky
Keratokonus je progresivní porucha asymetrického rozšíření rohovky, charakterizovaná centrálním nebo paracentrálním ztenčením rohovky a nepravidelným astigmatismem. Odhaduje se, že prevalence onemocnění keratokonus se mění v závislosti na zeměpisné poloze, etnické příslušnosti pacienta a pohybuje se v rozpětí 50–600 na 100 000 lidí, čímž se stává nejběžnějším typem rozšíření rohovky.
Zdroj: Epithelium-on Corneal Collagen Cross-Linking with Hypotonic Riboflavin Solution in Progressive Keratoconus, Kenneth A Beckman, Clinical Ophthalmology 2021:15 2921–2932
16,4 milionů osob ve Spojených státech trpí syndromem suchého oka
Syndrom suchého oka je nejběžnějším očním onemocněním, postihujícím miliony osob na celém světě. Na základě Průzkumu národního zdraví a pohody se odhaduje, že 16,4 milionů osob ve Spojených státech trpí syndromem suchého oka. Podle vymezení pojmu organizací Tear Film & Ocular Surface Society (TFOS) je syndrom suchého oka charakterizován ztrátou homeostázy slzného filmu, slznou hypersmolaritou, zánětem očního povrchu a neurosenzoriálními poruchami. Tento stav může způsobit širokou škálu příznaků, jako je zarudlost, vláknitý hlen, pálení a pocit svědění. Když se tento syndrom neléčí, může vést k vizuálním poruchám a nestabilitě slzného filmu s potenciálním poškozením očního povrchu. Toto onemocnění může mít výrazný dopad na profesionální, sociální a volnočasové aktivity, což vede k tomu, že pacient se léčí sám s použitím volně prodejných produktů nebo vyhledá lékařskou pomoc.
Zdroj: Kathuria, A.; Shamloo, K.;Jhanji, V.; Sharma, A. Categorization of Marketed Artificial Tear Formulations Based on Their Ingredients: A Rational Approach for Their Use. J. Clin. Med. 2021, 10, 1289
Infekce způsobená zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus) je jednou z nejběžnějších příčin očních onemocnění na světě. Je uváděna jako příčina mikrobiální keratitidy (MK), která představuje hrozbu infekce rohovky, je také často spojována s onemocněním spojivek (konjunktivitidou) a zlatý stafylokok je také běžně pozorován u nepříznivých reakcí při zánětu souvisejícím s opotřebením kontaktních čoček.
Zdroj: Afzal, M.; Vijay, A.K.; Stapleton, F.; Willcox, M.D.P. Susceptibility of Ocular Staphylococcus aureus to Antibiotics and Multipurpose Disinfecting Solutions. Antibiotics 2021, 10, 1203.
Chirurgický zákrok je nejúčinnější léčbou zhoršení zraku v důsledku šedého zákalu. Ačkoli jsou aktuální postupy při chirurgických zákrocích na odstranění šedého zákalu bezpečné a účinné, je známo, že po tomto chirurgickém zákroku se mohou projevit vážné komplikace. Pooperační cystoidní makulární edém (CME) je dobře známou komplikací: výskyt klinického CME po moderních chirurgických zákrocích na odstranění šedého zákalu je 0,1–2,35 %. Riziko CME po chirurgickém zákroku je zvýšeno výchozím stavem, jako je cukrovka a uveitida, i intraoperačními komplikacemi.
Zdroj: Kato, Kumiko et al.(2019). Management of Postoperative Inflammation and Dry Eye After Cataract Surgery. Cornea, 38(), S25–S33.
Většina steroidů, používaných v oftalmologii patří do skupiny tzv. glukokortikoidů, které se vyznačují protizánětovou a imunopresivní aktivitou. Intravitreální steroidy se používají pro oční záněty, které jsou projevem zánětu sítnice nebo specifických patologií, jako uveitida nebo zbarvení sklivce. Vzhledem k tomu, že postup zahrnuje průnik do oční bulvy, musí být proveden v aseptických podmínkách.
Zdroj: Local delivery of corticosteroids in clinical ophthalmology: A review. Adrian T. Fung et al. Clin Experiment Ophthalmol. 2020;48:366–401